راه قلم

چرک نویس - نوشته های نه چندان خصوصی!

فراموشم نکن ....!

 

+++ از گل های "فراموشم نکن" چه می دانیم +++

 

برای زیبا ساختن باغچه خانه ، گل فراموشم نکن با برگ های آبی همراه با زرد که بر روی ساقه و برگ های کرک دار آن شکوفه می کند می تواند گزینه مناسبی باشد . این گل در سه رنگ : آبی ، سفید و صورتی وجود دارد .

 

این گل ها بین گیاهان بلند قد و یا در ختان کوچکتر برگریز زمین را همچون یک فرش شگفت انگیز می پوشانند و بهترین حالت کاشت آن در استخر های بزرگ و یا بین انبوهی از گیاهان باشد .

 

این گل ها را به عنوان نشان یک عشق راستین یا دوستی برای دیگران بفرستید .

 

 

 

Forget--me--not

 

فراموشم نکن به دسته گیاهان Myosotis (گل فراموشم نکن) اشاره دارد . تقریبا 50 گونه مختلف از طبقه این گیاه وجود دارد . هر چند تفاوت هایی بین این گونه ها وجود دارد ولی شباهت برجسته ای بین این دسته از گیاهان وجود دارد : گل های آبی با پنج گلبرگ که به طور انبوهی روی ساقه آن می رویند .

 

افسانه جالبی در مورد چگونگی نام گذاری این گل ها وجود دارد که در زیر به تعریف آن می پردازیم :

 

باری در قرون وسطی یک شوالیه و معشوقه اش نزدیک رودخانه ای قدم می زدند . در دستان شوالیه دسته گلی نیز بود . او ناگهان به دلیل وزن زیاد زره به داخل آب افتاد . بر اساس این افسانه همین طور که آب شوالیه را با خود می برد او دسته گل را به طرف دختر پرتاب کرد و فریاد زد : فراموشم نکن .

 

در این باره مسیحیان نیز افسانه ای مذهبی دارند که فرزند ، عیسی مسیح این گل ها را ساخت تا نسل های پس از او بتوانند او و مادرش مریم (درود بر او باد) را بببینند ، در حالی که حضرت عیسی در آغوش مادرش است .

 

 

 

 

 

تکثیر گیاه :

 

این گل ها از تخم به وجود می آیند . به این شکل که دانه ها را در شرایطی که آب و هوا در وضعیت خوبی قرار دارد و هیچ خطری گل ها را تهدید نمی کند در باغچه خانه تان می کارید ؛ البته بهتر است اگر در فصل سرد اقدام به کاشتن گل ها می کنید چند هفته قبل از بهبود هوا آن ها را در خانه در گلدانی بکارید و بعد به باغچه انتقال دهید . دانه ها را با 8/1 خاک باغچه بپوشانید . بهتر است فاصله بین آن ها 10 تا 12 سانتی متر باشد و اگر تعداد دانه ها کم است می توانید این فاصله را تا دو برابر نیز افزایش دهید .

 

گل هایی که بیش از یک سال عمر می کنند را می توان با جداسازی خوشه های نهال های آماده قلمه زد و تکثیر کرد .

 

 

 

چگونگی کاشت گل های فرامشم نکن :

 

این گل ها به سادگی رشد می کنند و شکوفه های بسیاری نیز می دهند و به توجه و رسیدگی زیادی هم نیاز ندارند . سایه برای رشد این گل ها مناسب تر است ولی در آفتاب هم به خوبی رشد می کنند . خاک متوسط هم برای رشد آنها کافی است ولی خاک باید نم دار باشد .

 

در هر فصل باید یک یا دو بار به خاک کود هم اضافه کرد . کود ویژه ای مورد نیاز نیست و کود های چند منظوره و معمولی برای این کار مناسب هستند . چون بهترین شکل رشد گل ها در چنینی خاکی است .

 

در فصل زمستان در مناطق سرد شمالی برای محافظت از گیاه باید به خاک کود گیاهی داد و یا اینکه آن ها را به شکل گیاه دو ساله کاشت .

 

حشرات و بیماری ها :

 

حشرا و بیماری ها چندان این گیاه را آزار نمی دهند و اگر هم مشکلی این چنینی پیش آمد می توان بنا بر شرایط از حشره کش ها و یا از مواد نابود کننده قارچ استفاده کرد .

 

 

 

 

راستی وقتی به دنبال داستان نام گذاری این گل ها می گشتم به سایتی برخوردم که مطلب جالبی در همین مورد داشت ، من هم بدون تغییر این مطلب رو می ذارم تا استفاده کنید :

 

در روزنامهء اقدام چاپ تهران مسابقه ای تحت عنوان "هدیهء عاشق"بمسابقه گذارده می شود که دربارهء" گل فراموشم مکن" که یکی از قصه های اروپایی است می باشد.

 

خلاصه قصه چنین است که عاشق ومعشوقی در کنار رود دانوب مشغول تفریح و دلدادگی بودند که ناگهان معشوق گلی را در رودخانه می بیند و با نگاهش می فهماند که چقدر مشتاق آن دسته گل است. و عاشق بدون ملاحظه خود رابه آب می اندازد و گل را بسوی معشوقش می اندازد و می گوید "فراموشم نکن" وخود به دیار نیستی می رود و از آن پس آن گل را گل فراموشم مکن می نامند.

 

حقایقی چند در باره این گل ها :

 

 ·فراموشم نکن یک گل بهاری است .

 

 ·شمار زیادی از این گونه که به نام "فراموشم نکن" مشهور است از گل های بومی (New Zeland)زلاند نو هستند .

 

 ·تعداد اندکی از گونه های اروپایی در مناطق معتدل آمریکا ، آسیا و اروپا شناخته شدند .

 

 ·کشور آلاسکا واقع در قاره آمریکا مرکز این نوع گل هاست .

 

 ·این گیاه در دو نوع یک ساله و همیشگی وجود دارد : عمر نوع اول تقریبا یک سال است ولی نوع دوم که همیشگی گفته می شود به این معناست که از زمان رویش ، گل دادن تا زمان مرگ بیشتر از دو سال طول می کشد .

 

 ·برای جلوگیری از تخم ریزی دوباره بهتر است شکوفه هایی را که از بین رفته اند را جمع کرد .

 

 ·در تابستان هنگامی که گل ها ساییده می شوند و شکل خود را از دست می دهند ، باید آن ها را از جا درآورد .

دیگر اینکه این گیاه زیبا را زیر درخت های همیشه سبز نکارید . گل یا باید زیر نور کامل خورشید باشد یا سایه کامل .

 

راستی وقتی به دنبال داستان نام گذاری این گل ها می گشتم به سایتی برخوردم که مطلب جالبی در همین مورد داشت ، من هم بدون تغییر این مطلب رو می ذارم تا استفاده کنید :

*

*

*

در این مسابقه بزرگانی مثل" رشید یاسمی "و "وحید دستگردی"شرکت می کنند ولی برنده مسابقه ایرج میرزا می شود که شعر زیر را می سراید:

 

عاشقی محنت بسیار کشید/تا لب دجله به معشوقه رسید

 

نشده از گل رویش سیراب/که فلک دسته گلی داد باب

 

نازنین چشم بشط دوخته بود/فارغ از عاشق دل سوخته بود

 

گفت وه وه چه گل رعنا ئیست/ لایق دست چو من زیبائیست

 

زین سخن عاشق معشوقه پرست/جست در آب چو ماهی از شست

 

خوانده بود این مثل آنمایهء ناز/ که نکویی کن و در آب انداز

 

باری آن عاشق بیچاره چو بط/ دل بدریا زد و افتاد بشط

 

دید آبیست فراوان ودرست/ بنشاط آمد ودست از جان شست

 

دست وپایی زد و گل را بربود/سوی دلدارش پر تاب نمود

 

گفت کای آفت جان سنبل تو / ما که رفتیم بگیر این گل تو

 

بکنش زیب سر ای دلبر من / یاد آبی که گذشت از سر من

 

 جز برای دل من بوش مکن/ عاشق خویش فراموش مکن

 

خود ندانست مگر عاشق ما / که ز خوبان نتوان جست وفا

 

عاشقان را همه گر آب برد/ خوبرویان همه را خواب برد

 

 

+ نوشته شده در  سه شنبه یازدهم تیر ۱۳۸۷ساعت 22:40  توسط احسان  |